jQuery Dersleri Ders 2 – jQuery’i Sayfaya Dahil Etme

Merhaba, jQuery dersleri serimin ikince dersine hoşgeldiniz bu dersimizde jQuery’i html sayfasına dahil etmeyi öğneneceğiz.

jQuery Sayfaya Nasıl Dahil Edilir?

jQuery’i sayfaya dahil etmek için iki tane yöntemimiz var. Bunlar;

  • jQuery’i indiirp sitemizin dosyalarına eklemek.
  • CDN (uzak sunucu) kullanarak indirmeden direk olarak kullanmak.

jQuery’i İndirerek Dahil Etme

Bu linke tıklayarak jQuery’in sitesine gidiyoruz. Sonra “Download the compressed, production jQuery 3.2.1” yazan yazıya tıklayarak dosyayı bilgisayarımıza indiriyoruz. İndirdiğimiz .js uzantılı dosyayı sitemizin ana dizinine atıyoruz. Daha sonra head etiketleri arasına aşağıdaki kodu ekliyoruz.

<script type="text/javascript" src="jquery-3.2.1.min.js"></script>

CDN Kullanarak Sayfaya Dahil Etme (Önerilen)

jQuery’i indirmeden sayfanıza dahil etmek için bu yöntemi kullanacağız. Bu yöntemi önermemin en büyük nedeni  sayfanızın daha hızlı açılmasını ve sunucunuzu yormamasını sağlamak.

Google sunucularından dahil etmek için;

Aşağıdaki kodu head etiketleri arasına yapıştırıyoruz.


<script src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/3.2.1/jquery.min.js"></script>

Microsoft sunucularından dahil etmek için;

Aşağıdaki kodu yine yukarda olduğu gibi head etiketleri arasına yapıştırıyoruz.


<script src="https://ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-3.2.1.min.js"></script>

Bu dersmizinde sonuna geldik arkadaşlar bu dersimizde jQuery’i sayfamıza dahil ettik artık jQuery kullanmaya başlayabiliriz, bir sonraki derste görüşmek üzere kendinize iyi bakın. Tüm jQuery derslerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Tuğra Yaldız

Merhaba bu alanda kısaca kendimden bahsedeceğim. Adım Tuğra, 19 yaşındayım. Ticaret lisesi mezunuyum şuan Afyon Kocatepe Üniversitesinde İşletme bölümü okuyorum. Aslen Konyalıyım Afyonkarahisar'da ailemle birlikte yaşıyorum. Yaklaşık 11 senedir bilgisayarlarla içli dışlıyım son 6 senedir kendimi internete 2 yıldır ise Web Programlamaya verdim ileri derece PHP ve HTML biliyorum CSS Javascript Jquery için kendimi geliştirmeye devam ediyorum.. Yakında yayına çıkaracağım yyazilim.com için projeler geliştiriyorum. İş çözümleriniz için mail (iletisim@tugrayaldiz.com) atabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar eğer sende aramıza gelmek istersen mail listemize katılman yeterli kendine iyi bak. :) Not: Web programlama dersleri için https://www.w3schools.com adresini kaynak alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Back to top