PHP’de trim fonksiyonu kullanımı

Merhaba, PHP’de trim fonksiyonu kullanımı başlıklı yazıma hoşgeldiniz bu yazımda trim fonksiyonu ne işe yarar nasıl kullanılır bunu öğreteceğim.

İlk olarak trim fonksiyonunun ne işe yaradığını öğrenelim.

Trim Fonksiyonu Ne işe Yarar?

Trim fonksiyonu  yazının sağındaki ve solundaki gereksiz boşlukları siler. Kullanıcıdan bilgi alırken kullanılabilir. Trim fonksiyonu sadece soldaki boşlukları ya da sadece sağdaki boşlukları da silebilir bunun için ltrim (soldaki boşluklar) ve rtrim(sağdaki boşluklar) kullanabilirsiniz. Kullanımı trim fonksiyonuyla aynıdır.

Kullanımına geçelim.

Kullanımı

trim($metin);

<?php 
$metin = "    Benim adım name    ";
$tmetin = trim($metin);
echo $tmetin; 
?>

Ne mi yaptık?

 1. satırda php tagımı açtım.
 2. satırda adı metin olan bir değişken yazdım ve içine bol boşluklu “Benim adım name” yazdım.
 3. satırda adı tmetin olan bir değişken oluşturdum ve değişkenin içine trim fonksiyonu içinde $metin değişkenini tanımladım.
 4. satırda tmetin değişkenini echo ile yazdırdım.
 5. satırda ise php tagımı kapattım.

Alacağınız çıktı şöyle olmalıdır;

Benim adım name

Tuğra Yaldız

Merhaba bu alanda kısaca kendimden bahsedeceğim. Adım Tuğra, 19 yaşındayım. Ticaret lisesi mezunuyum şuan Afyon Kocatepe Üniversitesinde İşletme bölümü okuyorum. Aslen Konyalıyım Afyonkarahisar'da ailemle birlikte yaşıyorum. Yaklaşık 11 senedir bilgisayarlarla içli dışlıyım son 6 senedir kendimi internete 2 yıldır ise Web Programlamaya verdim ileri derece PHP ve HTML biliyorum CSS Javascript Jquery için kendimi geliştirmeye devam ediyorum.. Yakında yayına çıkaracağım yyazilim.com için projeler geliştiriyorum. İş çözümleriniz için mail (iletisim@tugrayaldiz.com) atabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar eğer sende aramıza gelmek istersen mail listemize katılman yeterli kendine iyi bak. :) Not: Web programlama dersleri için https://www.w3schools.com adresini kaynak alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Back to top