PHP de mb_substr fonksiyonu kullanımı

Merhaba arkadaşlar yepyeni bir yazı ile karşınızdayım bu yazımızda php de mb_substr fonksiyonunun kullanımına değineceğiz. Önce fonksiyon hakkında kısa bir bilgi vereyim. mb_substr fonksiyonu tanımladığımız değişkenin bizim belirlediğimiz bölgesini kesmeye yarar.

Fonksiyonun Yazımı

mb_substr(değişken,ilksayı,uzunluk,karakterseti);

Fonksiyonun kısımlarına değinelim;

değişken kısmında işlem yapacağımız cümle içermelidir. Bu kısmı tanımlamak zorunludur.

ilksayı kısmına ise kesmeye kaçınca harften başlayacağını belirtiyoruz. Bu kısmı tanımlamak zorunludur en baştan kesmesini isteyeceksek 0 yazıyoruz.

uzunluk kısmına ise kaçıncı harfe kadar keseceğini belirtiyoruz. Bu kısmı tanımlamak zorunludur.

karakterseti kısmına Türkçe karakter sorunu yaşamamak için UTF-8 yazmalıyız.

mb_substr Fonksiyonun Örnekleri

  1. Örnek
 
<?php //php tagımızı başlattık.
 $yazi = "Merhaba Dünya!"; // $yazi değişkeni oluşturup içine Merhaba Dünya! yazdık.
 echo mb_substr($yazi,0,10,'UTF-8'); // echo ile mb_substr fonksiyonuna $yazi değişkeninin ilk 10 harfini yazdırmasını istedik.
 //Çıktı : Merhaba Dü
?> //php tagımızı bitirdik.

2. Örnek


<?php //php tagımızı başlattık.
$yazi = "Merhaba Dünya! Ben PHP"; //$yazi değişkeni oluşturup içine Merhaba Dünya! Ben PHP yazdık.
echo mb_substr($yazi,5,15,'UTF-8'); // echo ile mb_substr fonksiyonuna $yazi değişkeninin 5. harfinden 15inci harfina kadar olan kısmı yazdırmasını istedik.
//Çıktı : ba Dünya! Ben P
?>//php tagımızı bitirdik.

Bu yazımda mb_substr() fonksiyonun kullanımını anlattım her hangi bir sorunuz olursa yoruma yazabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Tuğra Yaldız

Merhaba bu alanda kısaca kendimden bahsedeceğim. Adım Tuğra, 19 yaşındayım. Ticaret lisesi mezunuyum şuan Afyon Kocatepe Üniversitesinde İşletme bölümü okuyorum. Aslen Konyalıyım Afyonkarahisar'da ailemle birlikte yaşıyorum. Yaklaşık 11 senedir bilgisayarlarla içli dışlıyım son 6 senedir kendimi internete 2 yıldır ise Web Programlamaya verdim ileri derece PHP ve HTML biliyorum CSS Javascript Jquery için kendimi geliştirmeye devam ediyorum.. Yakında yayına çıkaracağım yyazilim.com için projeler geliştiriyorum. İş çözümleriniz için mail (iletisim@tugrayaldiz.com) atabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar eğer sende aramıza gelmek istersen mail listemize katılman yeterli kendine iyi bak. :) Not: Web programlama dersleri için https://www.w3schools.com adresini kaynak alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Back to top