HTML Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Herkese merhaba, ben Tuğra. Bu yazımızda html de Türkçe karakter sorununun çözümününe değineceğim. Hiç şüphesiz web tasarımı işine giren herkesin başına Türkçe karakter sorunu başlı başına bir sorun olmuştur.

  1. Çözüm

<head> etiketleri arasına şu kodu ekleyin.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9">

2. Çözüm

Eğer 1. çözüm olmaz ise yine aşağıdaki kodu <head> etiketleri arasına yapıştırın.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />

3. Çözüm

2. Çözümde olmadıysa büyük ihtimalle editörünüzün kodlamasında sorun var, eğer Notepad++  kullanıyorsanız ilk önce dosyanın içindekilerini Ctrl + A ve Ctrl + X yapın sonra yukardaki menüdeki Kodlama sekmesinden “BOM Olmadan UTF-8 Olarak Kodla” seçeneğini seçiyoruz.(Resim 1) sonra (Ctrl + V yaparak) kodları tekrar yapıştırın.

Resim 1

Eğer 3. Çözümde olmaz ise bana mail atabilirsiniz yardım etmekle mutluluk duyarım.

Tuğra Yaldız

Merhaba bu alanda kısaca kendimden bahsedeceğim. Adım Tuğra, 19 yaşındayım. Ticaret lisesi mezunuyum şuan Afyon Kocatepe Üniversitesinde İşletme bölümü okuyorum. Aslen Konyalıyım Afyonkarahisar'da ailemle birlikte yaşıyorum. Yaklaşık 11 senedir bilgisayarlarla içli dışlıyım son 6 senedir kendimi internete 2 yıldır ise Web Programlamaya verdim ileri derece PHP ve HTML biliyorum CSS Javascript Jquery için kendimi geliştirmeye devam ediyorum.. Yakında yayına çıkaracağım yyazilim.com için projeler geliştiriyorum. İş çözümleriniz için mail (iletisim@tugrayaldiz.com) atabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar eğer sende aramıza gelmek istersen mail listemize katılman yeterli kendine iyi bak. :) Not: Web programlama dersleri için https://www.w3schools.com adresini kaynak alıyorum.

4 thoughts on “HTML Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Back to top