PHP mb_strlen() fonksiyonu kullanımı

Merhaba PHP mb_strlen() fonksiyonu kullanımı başlıklı yazıma hoşgeldin. Öncelikle fonksiyonun kullanımına geçmeden öce ne işe yaradığını söyleyelim.

Ne işe yarar?

Yazı olarak tanımladığımız değişkenimizdeki karakter sayılarını saymaya yarar.

Kullanımı.

mb_strlen($degisken,’UTF-8′)

Neden UTF-8 diye bir alan ekledik derseniz hemen cevaplayayım, UTF-8 diye bir alan eklemeseydik Türkçe karakterleri 2 harf olarak sayacaktı ve buda bizim canımızı sıkacaktı.

Birde php tagları içinde kullanımına geçelim.


<?php

$ali = "Ali ata bak";

echo mb_strlen($ali); // Çıktı 11. Bu hazır fonksiyon boşlukları da sayar.

?>

Bir Örnek

Bu hazır fonksiyon ile mesela posttan gelen veriyi saydırıp eğer 150 karakterden fazlaysa işlem yapma, 150 karakterden az ise işlem yap gibisinden if else ile bir örnek yapabiliriz.


<!-- Form etikeletlerini açıyoruz. -->

<form action="" method="POST">

<input type="text" name="yazi">

<input type="submit" value="Gönder">

</form>

<!-- Form etikeletlerini kapatıyoruz. -->

<?php
if($_POST){ // Eğer Post edilmişse
$harfsay = mb_strlen($_POST['yazi'],'UTF-8'); // Posttan gelen veriyi say ve $harfsay isimli değişkene aktar.

if($harfsay >= 150){ // Eğer $harfsay isimli değişken 150'den büyükse; aşağıdaki {} parantezleri arasında ki işlemleri yap eğer değilse else kısmına geç.

echo "Belirlediğiniz yazı 150 den büyük, işlem olmayacak."; // $harfsay 150 karekterden büyükse bu yazı yazılır.

}else{

echo "Belirlediğiniz sayı 150'den küçük formunuz başarıyla gönderildi!"; //  $harfsay 150 karakterden küçükse burası yazılır.

}

}

?>

Ne mi yaptık?

İlk önce form elemanları ile kullanıcının forma veri girmesini sağladık, sonra ise girilen veriyi eğer kullanıcı gönder butonuna tıklamış ise mb_strlen fonksiyonuyla say diyerek $harfsay değişkenine aktardık. Daha sonra tekrar bir if else durumu ekleyerek eğer (if) kullanıcının forma girdiği yazı 150 karakterden fazlaysa “Belirlediğiniz yazı 150 den büyük, işlem olmayacak.” yazısını 150 karakterden fazla değilse (else) “Belirlediğiniz sayı 150’den küçük formunuz başarıyla gönderildi!” yazısını yazdırdık. İşte işlem bu kadar. Hayal gücünüze göre mb_strlen fonksiyonu ile eğlenceli örnekler yapabilirsiniz. Bol şans.

Tuğra Yaldız

Merhaba bu alanda kısaca kendimden bahsedeceğim. Adım Tuğra, 19 yaşındayım. Ticaret lisesi mezunuyum şuan Afyon Kocatepe Üniversitesinde İşletme bölümü okuyorum. Aslen Konyalıyım Afyonkarahisar'da ailemle birlikte yaşıyorum. Yaklaşık 11 senedir bilgisayarlarla içli dışlıyım son 6 senedir kendimi internete 2 yıldır ise Web Programlamaya verdim ileri derece PHP ve HTML biliyorum CSS Javascript Jquery için kendimi geliştirmeye devam ediyorum.. Yakında yayına çıkaracağım yyazilim.com için projeler geliştiriyorum. İş çözümleriniz için mail (iletisim@tugrayaldiz.com) atabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar eğer sende aramıza gelmek istersen mail listemize katılman yeterli kendine iyi bak. :) Not: Web programlama dersleri için https://www.w3schools.com adresini kaynak alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Back to top