Gümrükten Geçmesi Yasak Olan Ürünler

Merhaba, dostlar yurt dışından alışveriş yaparken gümrükten geçmesi yasak olan bazı ürünler vardır. Bu yazımda gümrükten geçmesi yasak olan ürünlere değineceğim.

Cep Telefonu ve Sim Kart Girişi Olan Tüm Eşyalar

Yurt dışından cep telefonu ya da içinde sim kartı girişi olan akıllı saat,gps,tablet gibi eşyalar gümrükten geçmez. Neden geçmiyor derseniz hem aldığınız ürün devlet tarafından onaylı olmadığı için (Sar değeri vs.) hemde bildiğiniz üzere telekominasyon ürünlerinden vergi kesiliyor ve bu verginin kesilememesi vs. vs.

Radyo ve Televizyon

Radyo ve televizyonda TRT badrolü sıkıntısı nedeniyle gümrükten geçmez.

Kozmetik Ürünler Parfüm, Makyaj Malzemesi vs

Yurt dışından parfüm,ruj, veya herhangi kimyasal barındıran kozmetik ürünler, içinde ne olduğu bilinmediği için hem de kimyasal olduğu için gümrükten geçmez. Size bir tavsiye 2 kuruş az olacak diye cildinize temas edecek şeyleri yurt dışından almayın. Ülkemizde bile kozmetik ürünler bir sürü onaydan geçtikten sonra piyasaya sürülüyor.

Sporcu Besinleri

Sporcu besinleri gümrükten geçer mi? Geçmez. Neden geçmez derseniz yine üstteki maddede ki gibi içinde ne olduğu belli olmayan tozlar barındırdığı için ülkemize gümrükten geçmesi yasak. Zaten sağlıklı bir sporcu olmak istiyorsanız takviye besin almanız saçma, doğal yollarla beslenseniz ne olur yani?

Tütün Ürünleri

Türün ürünleri de gümrükten geçmez. Nedeni ise Tapdk damgası olmadığı için kaçak sınıfında sayıldığı için.

Alkollü İçecekler

Alkollü içeceklerin gümrükten geçmesi yasaktır.

Ateşli Silah ve Silah Malzemeleri

Gümrükten ateşli silah ve silah malzemeleri gümrükten geçmez. Nedenini söylemeye gerek yok bence.

Bıçak, Kesici Aletler

Ülkemizde yanında bıçak ya da kesici alet taşımak zaten yasak gümrükten geçmesini hiç beklemeyin.

Her Türlü İlaç

Gümrükten bazı durumlar hariç ilaç geçmesi yasaktır.

 

Ayriyeten Sağlık bakanlığının yasakladığı maddeler, bazı gıda maddeleri gümrükten geçmez. Ayrıntılı bilgi için http://ggm.gtb.gov.tr/data/5331945e487c8eb1e43d7273/2014-7.pdf adresini ziyaret edebilirsiniz.

Birde aklınızda bulunsun yurt dışından alınan ürünlerin değeri 30 euro dan yüksekse bedelinin %20’si kadar vergi kesilebilir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize çok iyi bakın hoşçakalın. Eğer yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın.

Tuğra Yaldız

Merhaba bu alanda kısaca kendimden bahsedeceğim. Adım Tuğra, 19 yaşındayım. Ticaret lisesi mezunuyum şuan Afyon Kocatepe Üniversitesinde İşletme bölümü okuyorum. Aslen Konyalıyım Afyonkarahisar'da ailemle birlikte yaşıyorum. Yaklaşık 11 senedir bilgisayarlarla içli dışlıyım son 6 senedir kendimi internete 2 yıldır ise Web Programlamaya verdim ileri derece PHP ve HTML biliyorum CSS Javascript Jquery için kendimi geliştirmeye devam ediyorum.. Yakında yayına çıkaracağım yyazilim.com için projeler geliştiriyorum. İş çözümleriniz için mail (iletisim@tugrayaldiz.com) atabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar eğer sende aramıza gelmek istersen mail listemize katılman yeterli kendine iyi bak. :) Not: Web programlama dersleri için https://www.w3schools.com adresini kaynak alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Back to top