PHP’de Kullanıcıların İp Adresini Öğrenme

Merhaba, PHP’de Sayfaya Giren Kullanıcıların İp Adresini Alma başlıklı yazıma hoşgeldiniz, bu yazımda phpnin global server değişkeni ile kullanıcının ipsi nasıl alınır onu göstereceğim.

Basit olarak kullanıcının ip adresinin alınması;

<?php echo $_SERVER['REMOTE_ADDR']; ?>

Basit olarak kullanıcıların ip adresini böyle görebiliyoruz ama bazı kişiler,  kuruluşlar ip adreslerini gizliyorlar ve biz onların ip adresi yerine 192.168… rakamlarıyla başlayan saçma sapan ip adresi görmüş oluyoruz. Bunun de önüne geçen şöyle bir fonksiyon var;

Kullanıcının Gerçek İp Adresini Alma Fonksiyonu

Not: Bu fonksiyon ip adresinin gerçekliğini garanti etmez.

<?php 
function gercekip(){ 
if(getenv("HTTP_CLIENT_IP")) {
 $ip = getenv("HTTP_CLIENT_IP");
 } elseif(getenv("HTTP_X_FORWARDED_FOR")) {
 $ip = getenv("HTTP_X_FORWARDED_FOR");
 if (strstr($ip, ',')) { 
$tmp = explode (',', $ip);
 $ip = trim($tmp[0]); 
} } else { 
$ip = getenv("REMOTE_ADDR");
 } 
return $ip;
 } 
?>

Kullanımı


<?php echo gercekip; ?>

Örnek kullanım alanı;

Bunları nasıl işlevsel hale getiririm derseniz örnek veriyorum kullanıcılar sitenize kaydolurken gizli bir inputun içine ip adreslerini yazdırarak veritabanına ip adresini de yazdırabilirsiniz, ya da kullanıcı her giriş yaptğında son giriş yapılan ip olarak veritabanına kaydedebilirsiniz.

Tuğra Yaldız

Merhaba bu alanda kısaca kendimden bahsedeceğim. Adım Tuğra, 19 yaşındayım. Ticaret lisesi mezunuyum şuan Afyon Kocatepe Üniversitesinde İşletme bölümü okuyorum. Aslen Konyalıyım Afyonkarahisar'da ailemle birlikte yaşıyorum. Yaklaşık 11 senedir bilgisayarlarla içli dışlıyım son 6 senedir kendimi internete 2 yıldır ise Web Programlamaya verdim ileri derece PHP ve HTML biliyorum CSS Javascript Jquery için kendimi geliştirmeye devam ediyorum.. Yakında yayına çıkaracağım yyazilim.com için projeler geliştiriyorum. İş çözümleriniz için mail (iletisim@tugrayaldiz.com) atabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar eğer sende aramıza gelmek istersen mail listemize katılman yeterli kendine iyi bak. :) Not: Web programlama dersleri için https://www.w3schools.com adresini kaynak alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Back to top