Pdo ile veritabanı bağlantısı

Merhaba arkadaşlar bu yazımda mysql’e en güvenli bağlantı şekli olan pdo ile veritabanına nasıl bağlanacağız onu anlatacağım.


<?php 
$user = ""; //user adında bir değişken tanımlıyoruz ve içine veritabanı kullanıcı adını giriyoruz. 
$pass = ""; // pass adında değişken oluşturuyoruz ve içine veritabanının şifresini yazıyoruz. 
try{ //try fonksiyonunun içine alıyoruz.
$dbh = new PDO('mysql:host=localhost;dbname=test', $user, $pass); // localhost yazan yere veritabanı hostunu, test yazan yere ise veritabanının adını yazıyoruz. 
{
?>;

Yukarıda yazdığım kodlar veritabanına bağlanmak için yeterli eğer hata mesajı yazdırmak istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanın.

Hata Mesajı Almak İçin


<?php

try{
$user = "";
$pass = "";
$dbh=new PDO("mysql:host=localhost;dbname=test",$user,$pass);
}

catch (PDOExpception $e){
echo $e->getMessage(); // Hata mesajını buradan veriyoruz.
}

?>

Türkçe Karakter Çözümü İçin

Eğer Türkçe karakter sorunuyla karşılaşırsanız. Bağlantının bulunduğu satırın hemen altına $db->exec(“SET NAMES ‘utf8’; SET CHARSET ‘utf8′”); kodunu yazıyoruz.


<?php

$dbh=new PDO("mysql:host=localhost;dbname=test",$user,$pass); // Bağlantının bulunduğu satır.

$db->exec("SET NAMES 'utf8'; SET CHARSET 'utf8'"); // Türkçe karakter sorununun çözümü için.

?>

Bir yazının daha sonuna geldik bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın.

Tuğra Yaldız

Merhaba bu alanda kısaca kendimden bahsedeceğim. Adım Tuğra, 19 yaşındayım. Ticaret lisesi mezunuyum şuan Afyon Kocatepe Üniversitesinde İşletme bölümü okuyorum. Aslen Konyalıyım Afyonkarahisar'da ailemle birlikte yaşıyorum. Yaklaşık 11 senedir bilgisayarlarla içli dışlıyım son 6 senedir kendimi internete 2 yıldır ise Web Programlamaya verdim ileri derece PHP ve HTML biliyorum CSS Javascript Jquery için kendimi geliştirmeye devam ediyorum.. Yakında yayına çıkaracağım yyazilim.com için projeler geliştiriyorum. İş çözümleriniz için mail (iletisim@tugrayaldiz.com) atabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar eğer sende aramıza gelmek istersen mail listemize katılman yeterli kendine iyi bak. :) Not: Web programlama dersleri için https://www.w3schools.com adresini kaynak alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Back to top